SYGNALIŚCI

Możliwe pułapki nowej procedury dla Sygnalistów

zapraszamy do lektury komentarza Honoraty Skibicka, radczyni prawnej oraz ekspertki portalu www.zglosnaduzycie.pl na łamach Dziennika Gazety Prawnej w artykule Łukasza Guzy o tytule “Możliwe pułapki nowej procedury dla sygnalistów”

“Dla pracodawców problematyczny może być w szczególności wspomniany, szeroki zakres procedury i – jak wszystko wskazuje – krótki czas na jej wdrożenie. Dotyczy to największych firm, zatrudniających co najmniej 250 pracowników, bo w ich przypadku dyrektywa dotycząca sygnalistów (2019/1937; Dz.U. z 2019 r. L 305/17), powinna być implementowana do 17 grudnia 2021 r. Tymczasem nie opublikowano nawet jeszcze projektu ustawy, nie mówiąc już o przyjęciu przez rząd lub Sejm. – Szykuje się więc pracowita końcówka roku. Czasu jest niewiele, a projektowane przepisy będą zawierać wiele obowiązków. Wdrożenie procedury zgłoszeń będzie wymagać wcześniejszego zaplanowania pod kątem organizacyjnym, bo przecież chodzi tu m.in. o wskazanie komórek lub osób odpowiedzialnych za przyjęcie zgłoszenia i określenie sposobów reakcji na nie – wskazuje Honorata Skibicka, radca prawny z kancelarii Wojewódka i Wspólnicy.

Dodaje, że procedura ta będzie miała status wewnątrz zakładowego źródła prawa pracy i jej treść trzeba będzie uzgadniać ze związkami zawodowymi (lub przedstawicielami pracowników, jeśli w firmie nie ma zrzeszeń). – To dodatkowe obciążenie, bo trzeba zaplanować dodatkowy czas na negocjacje z reprezentacją załogi. Rozmowy mogą nie być łatwe, na pewno będą przedstawione różne opinie co do zasad sygnalizowania naruszeń i reakcji na nie – dodaje mec. Skibicka.”

 

Do lektury pełnego artykułu autorstwa Łukasza Guzy zapraszamy w linku poniżej:

CAŁY ARTYKUŁ