Wiktor Wojewódka, autor serwisu zglosnaduzycie.pl
Zdawać by się mogło, iż świadczenie pracy zdalnej nie sprzyja ujawnianiu praktyk pracodawców, zarówno publicznych jak i prywatnych nadużywających prawa Unii Europejskiej, jednak wiele wskazuje na to, że jest inaczej.
Na wstępie należy zaznaczyć, iż fizyczna odległość pracownika od pracodawcy tworzy psychiczne poczucie bezpieczeństwa. Nie od dziś ludzkość, żyje przeświadczeniem, że Internet to niejako odrębne środowisko a niektórzy jego użytkownicy nawet uparcie wierzą (wbrew rzeczywistości), że ten gwarantuje pełną anonimowość.
Z drugiej strony jednak ta sama odległość może rodzić pole do nadużyć, poczynając od uchybień na tle bezpieczeństwa i higieny pracy, przez niedopilnowanie wynagradzania za nadgodziny czy kończąc na przechowywaniu i w konsekwencji potencjalnych wyciekach wrażliwych danych osobowych.
Czy jeśli pracuję zdalnie, to jestem chroniona/y?
Właściwym pytaniem jednak zdaje się być: Czy osoby świadczące pracę na odległość zaliczają się do katalogu podmiotów mogących uzyskać status Sygnalisty?
W myśl definicji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 (Dyrektywy o Ochronie Sygnalistów) Sygnalistami są:
„Osoby pracujące dla organizacji publicznej, lub prywatnej lub utrzymujące kontakt z taką organizacją”
Nie rozróżnia się więc osób świadczących pracę w lokalu czy na odległość. O tym, kto również może być Sygnalistą można przeczytać na podstronie https://server545767.nazwa.pl/wordpress/wpn_SN/dla-sygnalisty/
Jak powinna wyglądać sama praca zdalna?
Kluczowym rozwiązaniem dla firm w trakcie tranzycji do pracy na odległość, zdaje się przede wszystkim adaptacja do nowego, zdalnego środowiska. Pewne schematy bowiem należy przenieść niemalże jeden do jednego, inne mechanizmy natomiast zdają się być bezskuteczne bądź po prostu zbędne.
Za przykład tych pierwszych może posłużyć przeniesienie spotkań służbowych do przestrzeni wirtualnej, które często sprawdzają się tak samo dobrze, jak face to face. Z kolei lista obecności we współdzielonej tabeli arkusza kalkulacyjnego udostępnionego w otwartym dostępie powinna rodzić nasze wątpliwości co do tego, kto może wejść w posiadanie takich danych oraz jaka jest możliwość manipulacji danymi bez autoryzacji pracownika.
Praca zdalna a zgłaszanie nadużyć
Niezmienna pozostaje potrzeba nagłaśniania nadużyć prawa, wynikająca zarówno z uwarunkowań etycznych, jak i bezpośrednio z Unijnej Dyrektywy o Ochronie Sygnalistów.
Bezpiecznym rozwiązaniem, chroniącym pracowników świadczących pracę, niezależnie od miejsca jej wykonywania jest serwis zglosnaduzycie.pl, dzięki któremu z poziomu dowolnego urządzenia mobilnego z przeglądarką i dostępem do Internetu w mgnieniu oka można zgłosić wszelkie alarmujące nadużycia pracodawców.